Пропускане към основното съдържание

Сърбия - от конфронтация към изолационизъм

Част от текста на "Западните Балкани - реалности и възможни предизвикателства" на Любчо Трохаров (бивш посланик на България в Хърватия (1992 г. - 1997 г.) и след това в Босна и Херцеговина (2002 г. - 2007 г.).

Сърбия бе и остана най-големия и важен компонент от проблемите, възникнали с разпадането на федерацията и водените на нейна територия войни. Тя носи главната вина за разрушенията и етническото прочистване в Хърватия, както и за десетките хиляди сръбски бежанци от тази република; за десетки хиляди убити бошняци, за геноцида в Сребреница, за стотици хиляди прогонени и разселени в Б и Х; за хуманитарната катастрофа в Косово в края на 90-те години на XX в. и последвалата военна интервенция на НАТО. За това сега главно от нейното поведение зависи нормализацията на отношенията между новите държави, стабилността на Западните Балкани като цяло и успеха в процеса на интеграцията на района в ЕС. За съжаление, сръбското общество и мнозинство от политическите сили в страната все още не са се разделили мисловно с миналото, не признават и не поемат отговорността за водените войни и извършените престъпления от режима на Слободан Милошевич. В Сърбия все още не е погребана доктрината, в името на която се водеха войните. Доказателство за това е искането на Белград - Международния съд в Хага да се произнесе относно Декларацията за независимост на Косово, прикривайки при това причините, предизвикали този акт на албанците. Като провокативно и цинично може да се тълкува и контра обвинението на Белград, внесено в отговор на обвинението на Хърватия (1999 г.) срещу Сърбия в Международния съд в Хага за етническо прочистване и геноцид, по което съда се обяви за надлежен. В съответствие със своите т. нар. специални и паралелни отношения с Република Сръбска (одобрени с Дейтънското споразумение), Белград обективно насърчава сръбския народ да бойкотира изграждането и укрепването на Б и Х като държава, стимулира етническото отчуждение, верската неприязън, политическата и икономическа дезинтеграция в държавата. Освен това Белград демонстративно отказва да предаде на трибунала в Хага най-големите военно престъпници Радко Младич и Горан Хаджич.
Сърбия има проблеми с всички свои съседни държави и не проявява склонност за тяхното разрешаване. Нещо повече, тя се опитва да диктува поведението на другите от позицията на силата. Показателно в това отношение е "наказанието" на тези от тях, които признаха независимостта на Косово - оттеглянето на посланици, придружено с заплахи за влошаване на отношенията, изгонването на посланиците на Р Македония и на Черна гора от Белград, заплахите към Скопие за извършената демаркация на границата с Косово, дискриминационното отношение към малцинствата от съседни народи - българско, албанско, хърватско, румънско и др.

Всичко това показва, че Сърбия все още не се е примирила с формирането на ново статукво в Западните Балкани. С политиката си тя реално създава напрежение и пречки в многостранното регионално сътрудничество. Не би следвало да се изключва възможността за нейни опити за дестабилизация, главно чрез мобилизация и подстрекаване на сърбите в Б и Х, Косово и Черна гора към демонстрации и сецесионизъм.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Царският дворец в София

Цялата история на Третото българско царство е неразривно свързана с царския дворец в София. В него са утвърждавани законите и царските укази, тук монархът посреща гостите си и организира приеми, в двореца живее царското семейство. На практика, в царския дворец е съсредоточен живота на страната. Сградата била обградена с дебела каменно-кирпичена, на места с железобетон, стена, в която били направени няколко входа. Освен парадния вход, съществували източна и западна порта, а през северната влизали прислугата и персоналът. Дворецът е построен върху мястото на някогашния турски конак, който бил на два етажа и имал 23 прозореца. Средставата за построяването м у били събрани от българското население от софийско. В конака е съден Васил Левски, а пред сградата, на мястото на което по-късно е построено караулното помещение на двореца, цяла седмица стои забита на кол главата на Бенковски. След Освобождението конакът опустява и Народното събрание решава да се преустрои за дворец като държ

Разправата на Атина с българите в Беломорието след Втората световна война

Гимназията в Дедеагач (дн. Александрополис) - 1940 г. В началото на 1945 г. гръцките партизани от ЕЛАС са обезоръжени, а в страната е установена властта на подкрепяното от Лондон и Вашингтон правителство на Георгиос Папандреу. Негова здрава опора в Егейска Македония и Западна Тракия са изявилите се срещу българската власт през войната паоджийски командири. В Северна Гърция са прехвърлени и 14 батальона на Националната гвардия, които още от февруари 1945 г. са включени в акции срещу левицата. При изграждането на новата гръцка администрация са назначени лица, които още преди войната са известни със злосторствата си над българското население. За да се създаде законова основа на замисления антибългарски поход в Егейска Македония и Западна Тракия Атина приема редица законодателни актове и декрети на базата на които българите са подложени на масово съдебно преследване. По силата на закон 543/1945 "против автономистката дейност" са повдигнати обвинения против хиляди "

"Българка" - една приказка за Балкана с аромат на див чесън

"България е оцеляла, защото враговете й винаги са се изправяли пред гордата гръд на Балкана! А Балкана не може да бъде победен!" Професор Йордан Андреев обичаше да повтаря тази своя мисъл и сигурно съм я чувал десетки пъти в неговите лекции из аудиториите на Университета. Увлекателните му разкази винаги са ми напомняли повече на приказка, отколкото на научна лекция по история. Истинският смисъл и дух на думите му, обаче, може да почувства само човек, който се е докосвал сам до красотата и мистиката на Балкана - вечният пазител на българщината! Сутринта тръгнахме доста набързо и, поне аз, като пишман турист - с маратонките, въпреки, че знаех, че горе все още ще е доста кално. Българка не е висока и последните снегове я подминаха, но доста силни дъждове валяха допреди ден-два. Около половин година не се бяхме качвали към тревненския Балкан и абстиненцията вече яко ме тресеше. Сигурно чувството ви е познато - да нямаш търпение да видиш дали нещо се е променило от последния път,