
На всички са ни известни опитите на комунистическата власт да “заграби” личности-символи в българската история – Христо Ботев, Васил Левски, Никола Вапцаров... Опитите да се представят тези, както и много други заслужили българи, за комунисти може да се сравни единствено с идентичните опити на югославските комунисти да представят най-големите борци за българщината в Македония за “небългари”, “антични македонци” и врагове на България.
В момента великотърновските социал / комунисти се опитват да продължат начертаната линия, като посягат на живота и делото на един от най-именитите великотърновци – Никола Габровски. Общинските съветници от БСП искат да поставят “възпоменателна плоча в парк “Габровски” по повод 120 годишнината от първата социалистическа сбирка в България”. Председателката на групата им – другарката Желка Денева предлага следния текст за плочата: “В близост до това място от 3 до 5 май 1891 г. се е провела Първата социалистическа сбирка в България”.
Явно другарката Денева, която се ползва с твърдата подкрепа на крайно левите в нейната партия, е толкова компетентна по въпросите на историята, колкото и по въпросите на вещното и облигационното право – изобщо.
Да се сложи плоча, напомняща за живота и делата на Никола Габровски, в близост до неговата къща е патриотична и заслужаваща подкрепа идея. Но не и по безсрамния начин на крайно левите, опитващи се чрез лъжи да укрепят рушащите се основи на идеологията си, приобщавайки към нея хора, чието дело е било безкрайно далечно на комунистическите принципи.
Не е нужно да си историк за да знаеш пределно ясно каква е била сбирката в лозето на Никола Габровски. Достатъчно е да си внимавал в часовете по история в средното училище (или да можеш да боравиш с интернет) за да разбереш, че от 3 до 5 май 1891 г. там се е провела Първата сбирка на Българската социалдемократическа партия. По-късно Габровски влиза в Българската работническа социалдемократическа партия. Чак през 1914 г. влиза в редовете на БРСДП – тесни социалисти.
Нека се направи плоча, която да напомня на гражданите, че парк “Габровски” (макар и безобразно запуснат днес) е изграден върху лозето на Никола Габровски. И без това почти никой не помни, че т. нар. “Баварска къща” не е просто популярна великотърновска кръчма, а вилата на този известен великотърновец. Да не говорим, че преди месец и тази архитектурната забележителност беше подпалена от бездомен клошар.
Наш дълг е опазването на паметта за големите българи и предаването на техните завети на бъдещите поколения. Но употребата на историческите ни личности за партийни цели и то чрез фалшифицирането на тяхната биография е глупост, достойна единствено за Българската комунистическа партия и техните наследници днес.
Никола Габровски е роден на 6 септември 1864 г. във Велико Търново. Учи в семинарията на Петропавловския манастир, а след това постъпва като гимназист в Русия. През 1884 г. започва да учи право в Женева. Връща се в България три години по-късно и постъпва като съдия в Софийския окръжен съд. Близък е на Димитър Благоев и през пролетта на 1891 г. приема във вилата си Търновската сбирка, която предшества основаването на Българската социалдемократическа партия. Участва в издаването на “Българска социалдемократическа библиотека”. Никола Габровски е убит на 11 юли 1925 г.
Коментари